Ukoliko se odlučite da napravite bazen u dvorištu, pre nego što uđete u celu priču, najbolje je da se konsultujete sa stručnjacima iz ove oblasti. Izgradnja bazena predstavlja složen i dinamičan posao koji zahteva angažovanje više strana (građevinske firme, arhitektu, montera opreme) kako bi celokupan proces izgradnje i montaže protekao bez problema a uživanje u bazenu bilo dugo.
Nakon donete odluke o vrsti bazena, potrebno je izabrati idealno mesto za izgradnju bazena, pri čemu se treba voditi računa o broju sunčanih sati (osunčanosti mesta gde će se bazen nalaziti), udaljenosti bazena od ulice i izloženosti, odnosno zatvorenosti od pogleda javnosti.
Bazen se ne može graditi po sistemu „uradi sam“ jer su takve aktivnosti često skuplje i nailaze na probleme u kasnijem radu. Zbog toga je potrebno da na vreme donesete odluke kojima ćete kasnije sprečiti glavobolje.
Idealno vreme za početak građevinskih radova je već kraj marta, početak aprila, odnosno kada vremenski uslovi to dozvole. Ukoliko se počne sa izgradnjom bazena u aprilu, sasvim je sigurno da ćete do početka sezone imati spreman bazen da uživate u njemu tokom leta.
Svaki bazen treba da ima odgovarajuću opremu koja će biti dimenzionisana srazmerno njegovoj kubikaži, odnosno veličini. Za rad bazena je potrebno obezbediti filter za bazen, pumpu za bazen, skimere, mlaznice, slivnike, cevni razvod i elektroopremu kao osnovne komponente za rad. Kao dodatnu opremu moguće je instalirati rasvetu, vodene atrakcije, automatske dozirke za hemiju, merdevine za bazene, toplotnu pumpu za grejanje, uv lampu i sl.
Koliko košta izgradnja bazena?
Bazen je velika investicija, posebno ako želite da se upustite u projekat izgradnje armirano betonskog bazena. Da biste raspolagali tačnom cifrom, potrebno je da definišete kakav bazen želite. Prva dilema tiče se izbora skimerskog ili prelivnog bazena, kao i njegove dimenzije. Skimerski bazen je po pravilu jeftiniji i za 30% od prelivnog, a što je bazen veći, veći su i troškovi njegove izgradnje. Troškovi bazena su mnogo više od puke instalacije.
Morate uzeti u obzir kontinuirano održavanje, hemiju za bazene kao i dodatnu opremu koju želite da instalirate u bazenu. Osnova funkcionisanja bazena jeste sistem za filtriranje vode koji se sastoji iz pumpe i filtera, skimera i zidnih mlaznica (ako planirate skimerski bazen), prelivnog kanala i podnih mlaznica (ako planirate prelivni bazen). Posebno treba imati u vidu da izgradnja prelivnog bazena zahteva i izgradnju kompenzacionog rezervoara. Uz svaki bazen potrebno je izgraditi i mašinsku sobu u kojoj će biti postavljena sva neophodna oprema za filtraciju vode u bazenu.
U bazen se može postaviti halogena, led ili rgb rasveta, pri čemu je uvek preporučljivije da se na samom početku definišu ovakvi zahtevi kako bi se izbeglo kasnije prepravljanje već postojeće instalacije. Led rasveta je svakako najisplativija jer se karakteriše dugim vekom trajanja i niskom potrošnjom, dok rgb rasveta omogućava uživanje u raznovrsnom spektru boja u bazenu koje ova rasveta nudi (crvena, zelena, plava).
Od opreme za efikasno i pravilno korišćenje bazena, kao i maksimalno uživanje u njemu, moguće je dodatno postaviti opremu za grejanje vode (električni grejač, topšlotnu pumpu, solarne kolektore), opremu za dezinfekciju vode (uv lampu za bazen), kao i opremu za automatsko ili poluautomatsko doziranje hemije. Takođe, preporučuje se da se tokom letnjeg perioda koristi solarni prekrivač za bazene kako bi se voda dodatno grejala a istovremeno sprečio i ulazak prljavštine u bazen.
Svaka od navedenih komponenti dodatno utiče na cenu bazena, koji, pored građevinskih radova zahtevaju određeno pravilno planiranje budžeta. Treba imati na umu i da je svaki bazen priča za sebe kako bi se na pravi način pristupilo ne samo njegovoj izgradnji, već i uređenju eksterijera. Sanis bazeni su tu da Vam izađe u susret sa ponudom prema Vašem zahtevu i budžetu, obezbeđujući maksimalni kvalitet i besprekornu uslugu.